„Pomoc Gminy Śmigiel w zakresie dożywiania w sytuacjach szczególnych” na lata 2019-2023
Celem programu jest poprawa stanu zdrowia dzieci i młodzieży oraz kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych.
Program „Pomoc Gminy Śmigiel w zakresie dożywiania w sytuacjach szczególnych” jest programem osłonowym w rozumieniu art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o pomocy społecznej dotyczącym realizacji zadań własnych gminy w zakresie pomocy społecznej, o których mowa w art. 17 ust.1 pkt 14 ustawy o pomocy społecznej. Program jest utworzony i przyjęty przez Radę Miejską Śmigla w związku ustanowieniem przez Radę Ministrów wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023.
Program osłonowy skierowany jest do dzieci i młodzieży, zagrożonych zjawiskiem niedożywienia, będących uczniami szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych oraz dzieci przedszkolnych, będących mieszkańcami gminy Śmigiel, którym rodzice lub opiekunowie nie mają możliwości zapewniania właściwego wyżywienia lub nie zadbali o prawidłowe żywienie.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy uczeń albo dziecko nie spełnia warunków otrzymania pomocy społecznej oraz wymagań dochodowych tj. osiągania przez rodzinę dochodów do 200% kryterium dochodowego, a wyraża chęć zjedzenia posiłku, odpowiednio dyrektor szkoły lub przedszkola informuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu o potrzebie udzielenia pomocy w formie posiłku.
Program jest finansowany z środków własnych gminy oraz dotacji z budżetu państwa otrzymanej w ramach dofinansowania wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023.
Program przewiduje udzielanie pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.
Ze środków w ramach Programu sfinansowane mogą zostać zarówno posiłki wydawane na stołówkach, ale również te dowożone osobom dorosłym, w tym osobom niewychodzącym z domu (np. ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność), niebędącym w stanie przygotować sobie codziennie gorącego posiłku.