Gmina Śmigiel w 2023 r. kontynuuje udział w Programie „Korpus Wsparcia Seniorów”.
Program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej ma na celu zwiększenie dostępności do „opieki na odległość”, zwanej też „teleopieką”, przez sfinansowanie zakupu oraz kosztów użytkowania tzw. „opasek bezpieczeństwa”.
Program zakłada wsparcie w miejscu zamieszkania seniorów w wieku 65 lat i więcej. Mogą to być osoby prowadzące samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkające z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym ich potrzebom.
„Opieka na odległość” jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
„Opieka na odległość” gwarantuje stałe monitorowania stanu seniora w miejscu jego zamieszkania oraz pozwala na natychmiastową reakcję w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia seniora – zarówno spowodowanego problemami w zachowaniu funkcji życiowych, jak również w sytuacji wystąpienia incydentów w miejscu zamieszkania.
To idealne rozwiązanie dla osób samotnych, zarówno tych, które nie potrzebują usług całodobowych i nie korzystają na co dzień z usług opiekuńczych, jak i tych objętych wsparciem w postaci usług opiekuńczych u których nieprzewidywalność zmiany stanu zdrowia uzasadnia stałe monitorowanie w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwe najszybciej pomocy, w tym pomocy medycznej, w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
Starsze osoby nie będą musiały mieć telefonu. Urządzenia będą wyposażone w co najmniej trzy z następujących funkcji:
Osoby w wieku 65+ (bądź opiekunowie osób starszych) zainteresowane bezpłatnym skorzystaniem z opasek bezpieczeństwa wraz z systemem zdalnej teleopieki proszone są o kontakt telefoniczny z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Śmiglu – Panią Justyną Szaferską lub Patrycją Langner-Skoracką, pod numerem tel. 655 180 969.
Zgłoszenie NIE JEST równoznaczne z objęciem omawianym wsparciem.